Złoto – Wprowadzenie

Podziel się ...
Share

Złoto tak jak każdy rodzaj inwestycji ma swoje wady i zalety.

złoto

Dzisiaj pokażę Ci jakie są plusy i minusy inwestowania w kruszec jakim jest złoto. Dowiesz się także kilku ciekawych informacji.

Po aferze z Amber Gold, inwestycje w złoto straciły na zainteresowaniu, niestety niesłusznie. W tym roku to prawdziwy hit! Od początku roku na jednej uncji można było zarobić już 1000zł.

Przykład Amber Gold może zniechęcać do inwestowania w złoto, ale trzeba pamiętać, że piramida finansowa Marcina P. nie miała z cennym kruszczem nic wspólnego. Jak więc inwestować ?

Kupno złota w postaci zwykłej sztabki czy też monety jest teoretycznie najprostsze dla zwykłego Kowalskiego. Jednak musimy pamiętać, że cena fizycznego złota rządzi się innymi prawami niż tego którego nabywamy w postaci kontraktu. Niestety inwestycje na rynkach finansowych są mniej oczywiste i wymagają większej wiedzy oraz doświadczenia. Jednak z tym można sobię poradzić bez większego problemu

Na początku musimy wybrać dilera od którego kupimy złoto.

Kierujemy się tutaj przede wszystkim jego wiarygodnością. Wybieramy oferty tylko dużych i poważnych sprzedawców o ugruntowanej opinii na rynku.

Kolejną informacją o której warto wiedzieć jest to iż, wielu inwestorów ceni sobie anonimowość i dyskrecję. Dotyczy to zwłaszcza dużych inwestycji. Anonimowość zapewni nam tylko zakup złota za gotówkę, co w Polsce jest możliwe do kwoty 15tyś euro. Poniżej tej kwoty diler nie może zażądać od nas wylegitymowania się.

Nie istnieje stuprocentowo pewny sposób przechowania złota. Trzymanie go w domowym sejfie grozi kradzieżą. Wszelakie własnej roboty skrytki także nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa. Lepszy jest tzw. Bank ziemski, czyli złoto zakopane w ogródku czy to w znanym tylko przez nas odludnym miejscu.

Nie przechowuj złota u dilera. Przecież nie po to kupujesz fizyczny metal. Aby zdeponować go u sprzedawcy. W mojej ocenie wszelkie oferty typu „kup i przechowaj” należy odrzucić

Złoto jest powszechnie akceptowanym pieniądzem, jednakże nie wszędzie aoferują nam równie dobre warunki jego odkupu. Skup złota prowadzi każdy szanujący się diler, rzecz jasna zwykle po cenie o kilka procent niższej od tej z rynku londyńskiego czy nowojorskiego.

 

Wady inwestowania w złoto

Najbardziej podstawową wadą kruszca jest to iż często nie jest to inwestycja, która przynosi profit od razu. Nie jest więc dobra dla osób, które liczą na szybki zysk. Wręcz przeciwnie, złoto to zdecydowanie inwestycja długoterminowa, a najlepiej kupić ją w czasach prosperity. Co jest kolejną wadą – inwestycja w złoto najbardziej opłaca się, gdy sytuacja na rynkach jest stabilna, wówczas złoto jest najtańsze.

Dla wielu osób kupowanie złota w czasie, gdy na innych dobrach można zarobić szybciej i więcej jest dość problematyczne. Za minus inwestowania w ten kruszec należy także uznać trudność z wyborem formy inwestycji. Na rynku dostępnych jest kilka metod, ale nie każdą z nich można polecić. Jedną z takich opcji są kontrakty na złoto, którego fizycznie nie będziemy posiadać, a jego właścicielem jest się tylko przez zapis w systemie. Prawda jest niestety taka , że złota na giełdzie jest mniej niż warte są te opcje, więc w sytuacji, gdy każdy inwestor chciałby otrzymać swoje pieniądze w postaci sztabek, na przykład w wyniku krachu na giełdzie, może okazać się, że kruszcu po prostu nie ma.

Zalety inwestowania w złoto

Podstawową zaletą inwestowania w złoto jest ochrona oszczędności – na wartość złota nie wpływa inflacja, której niestety podlegają pieniądze. Nawet pomimo tego, że jak każde inne dobro, złoto ulega procesom rynkowym – czasem jego cena rośnie, czasem spada – w ogólnym rozrachunku zazwyczaj przynosi zysk. Kruszec ten  jest  także bardzo dobrą inwestycją dla osób, które nie ufają systemowi bankowemu i nie lubią trzymać pieniędzy na rachunku lub lokacie.

Po kryzysie z 2008 roku obawa o kondycję banków jest jak najbardziej zasadna, a złoto jest dobrą alternatywą. Kolejną zaletą inwestowania w złoto jest względna łatwość tego procesu. Nie trzeba sprawdzać wielu zależności, mieć dogłębnej wiedzy na temat funkcjonowania rynku. Inwestycja w złoto wymaga czytania i analizowania tylko jednego wykresu, czyli ceny złota w czasie – wymaga to pewnej wprawy i wiedzy, ale na pewno jest prostsze niż obracanie kapitałem na GPW czy Forex. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że niektóre wady inwestowania w złoto mogą być rozpatrywane przez część osób jako zalety. Chodzi między innymi o fizyczną postać – osobisty nadzór, stały dostęp oraz pełna kontrola nad złotem dla wielu osób są czynnikami, który będą zdecydowanie zachęcać do inwestycji.

Dziękuję Ci za poświęcenie twojego czasu. Informację, które tu uzyskałeś wprowadzą Cię w świat inwestowania w złoto. Miłego dnia!


(Visited 246 times, 1 visits today)
Podziel się ...
Share

Skomentuj:

komentarzy

Author: Ted

Share This Post On
468 ad
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
4 lata temu

lepiej mieć złoto niż nie mieć, ale trzeba pamiętać że cena złota „skacze” w górę i w dół. Jak kupisz na górce to możesz czekać wiele lat zanim zaczniesz zarabiać. Idealnie byłoby kupić tuż przed kryzysem a nie w jego trakcie:)

trackback

[…] 1. Inwestycja w złoto […]

error: Content is protected !!
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This