Lista mailingowa, czyli jak nie wydając ani złotówki w dwa dni pozyskałem ponad 250 adresów mailowych
Lista mailingowa 1.0
Akcja roku – to najmniejsze określenie na test jaki wykonałem przy okazji nadchodzących świat. Razem przy współudziale doktora Andrzeja Fesnaka, który nagrał kolędę (wszechstronnie uzdolniony :) ) postanowiłem wypróbować możliwości NetSendo, czyli najbardziej zaawansowany autoresponder dostępny na polskim rynku i sprawdzić jak podczas świąt buduje się lista mailingowa :)
O wynikach tych testów możesz przeczytać zapoznając się z tym wpisem.
Otóż wpadliśmy na pomysł, który umożliwiłby ludziom łatwe składanie życzeń z okazji zbliżających się świąt gdzie na stronie wyświetlałyby się informacje takie jak:
Dla kogo są życzenia i kto je przesyła.
Po głębszym zastanowieniu wpadłem na pomysł, że NetSendo świetnie da sobie z tym rady. Jedynym problemem jaki pojawił się to była myśl co zrobić jeżeli jedna osoba dostanie te same życzenia od większej ilości osób, bo na stronie musiałyby być widoczne za każdym razem zupełnie inne dane. Ale jak zaraz zobaczysz i z tym dałem sobie radę.
W pierwszej kolejności zobacz jaki wynik chciałem osiągnąć:
Otóż jak widzisz na załączonym obrazku chciałem, aby osoba, która otrzymuje życzenia widziała swoje imię jakoby te życzenia były skierowane do niej i mało tego, chciałem, aby niżej pojawiła się informacja od kogo je otrzymała.
Załóżmy, że na imię mam Grzegorz Ciupek i wysyłam życzenia do Edwarda to wpisuję dane w formularzu, który znajduje się poniżej tej informacji pisanej na czerwono:
Czyli moim celem było pokazanie się strony jaka wyświetli się osobie, która odbierze życzenia w takim ułożeniu:
Strona się pojawiła. Teraz musiałem przygotować mail, który wychodził do osoby, która otrzymywała życzenia, ponieważ, aby mogła wyświetlić stronę, na której miały pojawić się informacje to musiała otrzymać jakimś sposobem powiadomienie.
Mail, który przychodził na skrzynkę do osoby, do której skierowane były życzenia brzmiał następująco:
Jak widzisz celem wiadomości było sprawienie wrażenia – już po samym tytule, że wiadomość jest rzeczywiście kierowana do osoby, która ją otrzymała. Jednym słowem miała na celu spowodowanie, aby osoba kliknęła i żeby wyświetliła się jej strona z życzeniami. Kiedy osoba zobaczyła stronę z życzeniami to sama chciała wysłać takie życzenia do kogoś znajomego. Stworzyła się dzięki temu zabawa bez ograniczeń, a lista budowała się na autopilocie.
Zastanawiasz się pewnie jak to zrobić za pomocą NetSendo?
Otóż już tłumaczę :)
Całość można zrobić w dosłownie kilku punktach:
- Tworzysz stronę początkową
- Tworzysz duplikat tej strony z podstawieniem danych
- Tworzysz wiadomość, którą otrzyma osoba, do której idą życzenia
- Podpinasz tą wiadomość w dwóch miejscach
- Ustawiasz stronę, która ma się pojawić po wpisaniu danych i kliknięciu w link
- Konfigurujesz ustawienia listy
- Tworzysz wiadomość z info, że ktoś właśnie złożył komuś życzenia
- Patrzysz jak Ci się sama lista buduje :)
Ad. 1 i 2
Przygotowujemy sobie dwie strony. Jedną, którą udostępniasz jako stronę przechwytującą, a drugą, która pełnić będzie rolę strony wiralowej, czyli takiej, która będzie pracować bo ktoś będzie mógł na jednej sesji wysłać życzenia do kilku osób.
Nie będę tłumaczył jak to zrobić, bo każdy używa innego systemu do robienia stron. Ja używam systemu stron przechwytujących, który otrzymałem w pakiecie wraz z NetSendo dzięki czemu tworzenie własnej strony zajmuje mi mniej niż 10 minut.
Jak widzisz po prawej znajduje się strona, którą będziesz udostępniać, a po lewej strona, która pojawiać się będzie po wysłaniu, a także po kliknięciu w mailu linku przez osobę, która otrzyma życzenia.
Kiedy już masz te strony to tą, na której mają się pojawiać dane musisz dodać do Twojego NetSendo jako stronę zewnętrzną i pamiętaj, abyś udostępnił dane:
Ad. 3 i 4
W trzecim punkcie musimy przygotować wiadomość, która pójdzie do osoby, do której kierujemy życzenia. Musimy pamiętać, aby uruchomić funkcję ponownej wiadomości kiedy dana osoba jest już na liście, ponieważ istnieje szansa, że pomimo tego, że dana osoba raz już trafi na naszą listę to ktoś inny wyśle jej życzenia.
Czyli aktywujemy wiadomość „Zapisałeś się na listę ponownie” i wchodzimy w edycję obydwóch wiadomośći (oczywiście każdej z osobna :) )
Bardzo ważne jest to, abyś pamiętał, że trzeba udostępnić dane podlinkowanej strony:
Kiedy będziesz miał stworzone obydwie wiadomości to na stronie widoku wiadomości systemowych powinieneś widzieć:
Ad 5 i 6
Teraz podlinkuj w wiadomościach, które stworzyłeś link po którego naciśnięciu otworzy się strona z życzeniami. Pamiętaj, aby użyć link strony, którą dodałeś o początku http://mail.twojadomena.pl/…….
I jeszcze w ustawieniach ogólnych zmieniasz opcję podwójnego zapisu, a także z stron wybierasz stronę zewnętrzną, któa ma się pojawić po zapisie na listę i po powtórnym zapisie na listę:
Ad. 7
Tworzymy wiadomość z informacją dla Ciebie, o tym, że ktoś właśnie komuś złożył życzenia (wiaodmość „Nowy subskrybent zapisał się na listę”:
Następnie w ustawieniach zaawansowanych musisz dodać adres mailowy, na który ma przyjść wiadomość o zapisie nowej osoby:
Ad. 8
I to właściwie wszystko. Puszczasz stronę w obieg i przyglądasz się jak powiększa Ci się lista mailingowa :)
Jak oceniasz taki sposób budowy listy i podziel się swoją opinią na ten temat w komentarzu poniżej tego posta. Ciekawy jestem Twojej opinii. Być może też nie wszystko wyjaśniłem dobrze więc czekam na ewentualne pytania.