Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty jest to rodzaj szyfrowanej waluty elektronicznej, bazującej na kryptografii. Technologia kryptowalut oparta jest o otwarte oprogramowanie zwane –blockchain. Blockchain to zdecentralizowana baza danych w sieci internetowej. Bez centralnych komputerów, i bez udziału osób trzecich. To że kryptowaluty są zdecentralizowane oznacza, że nie podlegają ingerencji rządu czy systemom bankowym, co z decydowanie dla nas jest na plus. Jednak kryptowaluty nie uzyskały na razie zbyt dużej akceptacji środowiska biznesowego, choć idzie to w coraz lepszym kierunku. Ponadto kursy kryptowalut są zbyt wysokie by uznać je za stabilną metodę płatności.
Historia kryptowalut.
W 1983r David Chaum opracował algorytm, umożliwiający w pełni bezpieczne przesyłanie danych w postaci numerycznej. Pomysł do dzisiaj jest wykorzystywany przez twórców kryptowalut, w celu wykonywania anonimowych płatności. Wkład w powstanie kryptowalut, miał również Adam Back, który zaprezentował w 1997 roku system hashcash. Jego celem było ograniczenie masowej wysyłki e-maili. System następnie przyczynił się do powstania funkcji obliczającej dowód pracy, która jest wykorzystywana w sieci Blockchain. W 1998roku Wei Dei stworzył koncepcje pierwszej kryptowaluty jaką było b-money. Niestety miała ona za dużo wad i luk w zabezpieczeniach.
Oficjalnie twierdzi się że pierwszą kryptowalutą jest bitcoin, który został wprowadzony na rynek w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, nie jest to jednak jego prawdziwe imię i nazwisko. Od powstania bitcoina wiele się zmieniło. Wcześniej kopanie kryptowalut było dostępne dla każdego kto miał dobrej jakości komputer. Niestety teraz wiąże się to z ogromnymi kosztami zakupu sprzętu oraz prądu. Użytkownicy łączą siły i tworzą przedsiębiorstwa wydobywające ów waluty na szeroką skalę.
Jak działają kryptowaluty?
Kryptowaluty działają jak wirtualne pieniądze. Posiadacz kryptowaluty przechowuje ją na swoim portfelu walutowym. Jeżeli chce dokonać transakcji, odbywa się ona elektronicznie pomiędzy nim a kontrahentem. Najważniejszą rzeczą jaką trzeba wiedzieć o kryptowalutach jest to, że istnieje ich określona ilość i nie da się ich więcej „do drukować” jak zwykłych banknotów, czy bilonów. Jeżeli chodzi o bitcoina jest to ilość 21milionów wirtualnych monet. Więc reasumując takie rozwiązanie pozwala zapobiec inflacji, gdyż ilość monet jest z góry ograniczona. W oparciu o technologię Blockchain, twórcy opracowują księgę transakcyjną. Co więcej Blockchain jest rejestrem publicznym, gdzie każdy użytkownik ma takie same uprawnienia. I dzięki strukturze kryptograficznej użytkownicy pozostają anonimowi.
Co trzeba wiedzieć ?
- Inwestycje w kryptowaluty cechują się wysokim ryzykiem. Wartość kryptowalut podlega wahaniom wynoszącym nawet kilkaset procent w skali roku.
- Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą, jednak badacze twierdzą, że to Etherum będzie najbardziej przyszłościowe.
- Wysoki poziom anonimowości sprawia, że kryptowaluty przyciąganją nie tylko inwestorów, ale i zaawansowanych technologicznie przestępców i oszustów.
- Kryptowaluty pozostają poza kontrolą organów, dopóki nie kupisz za nie dóbr majątkowych bądź usług. Podatek od kryptowalut wynosi 19%
Jak przechowywać kryptowaluty?
Kryptowaluty jak inne pieniądze też wymagają portfela, w którym będziemy je przetrzymywać.
Portfel kryptowalut składa się tak naprawdę z dwóch kluczy: Prywatnego oraz Publicznego. Prywatny jest dostępny tylko dla nas, jest on używany do uwierzytelniania oraz szyfrowania transakcji. Natomiast Publiczny jak sama nazwa wskazuje jest dostępny dla wszystkich i w nim jest zawarty numer naszego portfela.
Skoro czytasz ten post to zgaduje, że chcesz zainwestować w swoje pierwsze kryptowaluty. Zanim to zaczniesz musisz zadać sobie dwa bardzo ważne pytania.
- Jaki poziom bezpieczeństwa nas satysfakcjonuje i czy masz zamiar przechowywać znaczną ilość środków?
- W jaki sposób chcemy łączyć się z naszym portfelem? Z komputera/tabletu/telefonu, czy poprzez przeglądarkę internetową?
Do przechowywania znacznych ilości pieniędzy polecane są tak zwane Portfele offline np. Paper wallet, lub hardware wallet np. trezor, ledger.
Portfele offline
Czyli portfele, które są odcięte od sieci. Istnieją one w formie papierowej i klucz prywatny jak i publiczny są wydrukowane na kartce papieru. Uznawane są one jako sejfy dla kryptowalut. Przy takim zabezpieczeniu właściciel musi zadbać by nie zgubić i nie zniszczyć tego jakże wartościowego kawałka papieru.
Hardware wallet
Ich wygląd często przypomina pendrive, są bardzo bezpieczne i pozwalają na przetrzymywanie kilku kryptowalut na raz. Są one zabezpieczane i konfigurowanie jedynie pod kątem przetrzymywania naszych walut. Skorzystamy z niego na każdym urządzeniu które posiada wejście usb, lub za pomocą przejściówki.
Portfele Desktopowe
Mogą być wykorzystywane jedynie na naszych komputerach/laptopach. Portfele desktopowe dają nam bezpieczeństwo pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad zabezpieczania kryptowalut.
- Pełne– przechowujące cały łańcuch bloków. Długi czas synchronizacji oraz wysoka zasobożerność dyskwalifikuje go jako portfel dla początkujących.
- Lekkie– łańcuch bloków przechowywany jest na serwerach. Szybki czas synchronizacji, małą zasobożerność.
Portfele Mobilne
Portfele te dostępne są na urządzenia mobilne Umożliwiają szybką zapłatę za pomocą kodu QR.
Jeżeli artykuł Ci się spodobał nie zapomnij zapisać się do biuletynu. Miłego dnia, życzy Ted&Greg