Sprzedaż zdjęć jako dochód pasywny, czyli jak zarabiać na stockach?

Podziel się ...
Share

Sprzedaż zdjęć – część 1

Ostatnio zastanawiałem się o czym mógłbym napisać nowy wpis, a z racji, że kiedyś dużo fotografowałem to postanowiłem napisać jak można zarabiać na swoich zdjęciach, czyli sprzedaż zdjęć na tzw. stockach – oczywiście tych nadających się do sprzedaży :) . Myślę, że może Ci się to przydać nawet jeśli okazyjnie robisz jakieś zdjęcia.

Sprzedaż zdjęć i ich robienie zwykle kojarzy nam się z czasem wolnym i rozrywką. Niewielu z nas orientuje się, że na zdjęciach, nawet tych nieprofesjonalnych można nieźle zarobić.

W dobie dzisiejszego postępu technologicznego, na tygodniowych wakacjach jesteśmy w stanie wypstrykać tysiące zdjęć. Po powrocie, już po kilku dniach intensywnej pracy szybko zapominamy o naszym cudownym urlopie i jesteśmy zbyt zmęczeni, żeby nawet obejrzeć zdjęcia z najprzyjemniejszych chwil jakie spędziliśmy na wczasach. A co, gdyby te zdjęcia ktoś za nas oglądał? Co więcej, co Ty na to, gdyby jeszcze dodatkowo ktoś za te zdjęcia Ci płacił.

zprzedaż zdjęć, jak zarabiać na stockach

W internecie można znaleźć wiele stron zawierających banki czy giełdy zdjęć, tak zwane stocki bądź microstocki. W takich serwerach możecie wrzucać tyle zdjęć, ile Wam się podoba. Jednak, aby serwery nie były zalewane falą zdjęć o bardzo niskiej jakości, musicie się liczyć z tym, że specjalne komisje będą weryfikowały wasze zdjęcia pod względem jakości.

Giełdy zdjęć mają zasięg światowy, dlatego nie zdziwcie się kiedy Wasze zdjęcie kupi osoba znajdująca się na końcu świata. Co więcej, to samo zdjęcie może zostać kupione wielokrotnie, dlatego można na tym zarobić naprawdę niezłe pieniądze.

Teoretycznie zarabianie na stockach jest bardzo proste, jednak praktyka pokazuje, że konkurencja jest całkiem duża i warto wykazać się odrobiną zaradności i przebiegłości.

Przedstawię Wam kilka rad i sugestii jak odnieść sukces sprzedając swoje zdjęcia na stockach:

  • zdjęcia powinny mieć wysoką jakość. Nie oznacza to, że potrzebujesz super nowoczesnego aparatu fotograficznego z wielkim bądź micro obiektywem. Zdjęcie możesz zrobić nawet swoim telefonem, pamiętaj po prostu o tym, żeby nie były ono „ruszone” czy zamazane;
  • jeśli fotografujesz osoby, musisz mieć ich zgodę na opublikowanie tego zdjęcia. W przypadku, gdy nie masz pozwolenia na rozpowszechnianie wizerunku modela, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej;
  • pamiętajcie także, żeby publikować jedynie takie zdjęcia, których mamy prawa autorskie, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być dla nas bardzo niemiłe;
  • zdjęcia powinny być zapisane w określonym formacie, zwykle JPG, JPEG, czy TIFF a także powinny mieć konkretną rozdzielczość;
  • unikajcie błahych i tendencyjnych zdjęć, typu ja i mój pies, zachód słońca, pieniądze, skrzydła samolotu czy martwa natura. Skupcie się raczej na wizerunku postaci, a w szczególności postacie w akcji, ruchu.
  • bardzo ważny jest też pomysł. Pomyślcie, że w banku zdjęć znajdują się setki tysięcy zdjęć. Co możemy zrobić, żeby zaskoczyć potencjalnych zainteresowanych i żeby wybrali właśnie nasze zdjęcie;
  • w dzisiejszym świecie giełda zdjęć bardzo się rozrosła, dlatego zadbajcie o to, żeby Wasze zdjęcia trafiły w takie miejsce, które zaoferuje Wam najlepsze stawki i warunki.

sprzedaż zdjęć, przygotowanie zdjęcia na stocka

Sprzedaż zdjęć, czyli teraz krótko o dochodzie

Wyobraź sobie, że za każde ściągniecie zdjęcia, Twoje konto powiększa się o 0.30$. Pomyślicie sobie, że są to raczej śmieszne pieniądze. Z pozoru tak, jednak jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że to samo zdjęcie może być ściągnięte kilkanaście razy, a nawet kilkaset razy, wtedy kwota całościowa na pewno wywoła uśmiech na Waszych twarzach.

A co, jeśli zdjęcie spodoba się na tyle, że zostaną wykupione prawa autorskie do niego? Wtedy możecie liczyć już na dziesiątki albo nawet setki dolarów.

Najpiękniejsze w tym całym biznesie jest jednak to, że sprzedawanie zdjęć na portalach generuje Twój dochód pasywny. Jednym słowem, po wrzuceniu zdjęcia do serwisu Twoja rola kończy się, nie musisz nic więcej robić, bo biznes „sam się kręci”. Twoje zdjęcie dopóki jest w banku, może się sprzedawać nawet bez Twojej pomocy i ingerencji.

Najprzyjemniejsza chwila czeka Was na sam koniec. Mianowicie, wypłata Waszych należności. Jest to także bardzo proste, ponieważ pieniądze można bardzo łatwo wypłacić korzystając z MoneyBookers bądź PayPala.

Można by powiedzieć, że to sprzedawanie zdjęć na giełdach to nic prostszego na szybkie wzbogacenie się.  Tylko pstryknąć ciekawe zdjęcie, usiąść wygodnie w fotelu z herbatką i poczekać na moment, gdy komuś spodoba się Wasze zdjęcie, a do Waszych portfelów wpadną setki złotych, które zarobiliście bez zbędnego wysiłku.

Proste, prawda?
A Wy co o tym sądzicie? Jestem ciekaw Waszego zdania. Piszcie w komentarzach.


(Visited 2 195 times, 1 visits today)
Podziel się ...
Share

Skomentuj:

komentarzy

Author: Greg

Od lat Grzegorz skutecznie pomaga wielu ludziom budować internetowe biznesy, które generują pasywne dochody. Pasjonuje się automatyzacją w biznesach i jest autorem książek o tematyce tworzenia firm w internecie. Osobiście nadzoruje prace swoich podopiecznych, dzięki czemu mogą cieszyć się nieprzeciętnymi wynikami. Na blogu Inteligentny Pasywny Dochód za pomocą wpisów i podcastów dzieli się swoja wiedzą, aby inni mogli z niej korzystać realizując swoje zamierzone cele.

Share This Post On
468 ad
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This