Jak Założyć Bloga w Mniej Niż 4 Minuty
Pierwszy raz zakładałem swojego bloga w 2010 roku. Był to mój pierwszy blog pod domeną www.GrzegorzCiupek.pl. Pamiętam jak wtedy musiałem przeszukiwać cały internet w poszukiwaniu jakichś informacji o tym jak założyć swojego bloga.
Już wtedy były jakieś artykuły dzięki, którym uzyskałem jakąś wiedzę, ale jak pamiętam ta wiedza była rozsypana trochę tu a trochę tam. Moim celem było stworzenie takiego poradnika dla Ciebie, abyś dzięki niemu mógł od podstaw założyć swojego bloga i wyposażyć go w zestaw narzędzi i wtyczek, które ułatwią Ci blogowanie.
Na początku ważne jest, abyś zastanowił się czy chcesz korzystać z ograniczonych i bezpłatnych wersji bloga czy może od razu chcesz blog instalowany na własnym serwerze.
Jak założyć Bloga, czyli Jaki Blog Wybrać: DEDYKOWANY czy WSPÓŁDZIELONY
Jeżeli startujesz to może warto pomyśleć, czy od razu wydawać pieniądze na wersje rozbudowany, czy też może chcesz spróbować blogowania, bo nie do końca jeszcze jesteś przekonany czy to działa i czy z tego będą pieniądze.
O tym czy da się zarabiać w internecie możesz przeczytać na stronie gdzie prezentuję raporty moich dochodów.
Jeżeli chodzi o wersje bezpłatne to masz do wyboru kilka ciekawych platform umożliwiających Ci dosłownie przez kilka kliknięć założyć swojego pierwszego bloga. Takie platformy to między innymi:
Blogger.com – bardzo dobra i popularna platforma do prowadzenia blogów, które może nie świecą wyglądem, ale stanowią świetną alternatywę dla blogów, które wymagają instalacji na własnym serwerze.
WordPress.com – to z kolei platforma, która również pozwala stworzyć własnego bloga i jest bardzo dobra, bo oparta na najlepszym według mnie systemie blogowym na świecie, czyli wordpress. Jednak wersja udostępniona na wordpress.com posiada kilka wad i ograniczeń, ale dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z blogowaniem może być.
Z takich podstawowych wad to przede wszystkim subdomena, a nie własna domena. Co to oznacza? Np. Twoja nazwa to Imię i Nazwisko i teraz chciałbyś mieć taką samą nazwę swojej strony. Normalnie powinno to być www.imienazwisko.pl a na platformie wordpress.com dostaniesz imienazwisko.wordpress.com i to jest podstawowa wada ponieważ mocno wpływa to na obniżenie profesjonalizmu w oczach twoich czytelników.
Kolejnym rozwiązaniem jest instalowana na serwerze wersja WordPressa. Polecam dosłownie każdemu tą wersję i teraz będę tłumaczył jak krok po kroku masz sobie zainstalować własny dedykowany system blogowy i w dodatku jeszcze darmowy. Wersję darmową tego oprogramowania blogowego pobierzesz z oficjalnej strony wordpressa.
A tak wygląda panel administracyjny darmowego systemu blogowego WordPress:
Kiedy będziesz miał już pobranego WordPressa to będziemy musieli go zainstalować. Instalujemy go na serwerze. Teraz krok po kroku pokażę Ci jak zainstalować własnego WordPressa na swoim serwerze.
INSTALUJEMY WORDPRESSA
KROK 1 – Rejestrujemy własną domenę
Pierwsze pytanie to jak założyć bloga, a drugie to pod jaką nazwą?
Co to jest domena? Zastanawiasz się pewnie co to jest domena i o co chodzi. Domena to adres internetowy, pod którym widoczna jest Twoja strona. Np. Facebook w sieci widoczny jest pod adresem www.facebook.com. Twoja strona również musi być widoczna w internecie po jakimś adresem internetowym.
Mamy dużo dostawców domen internetowych. Ja z reguły nowe domeny rejestruję w firmie MegHOST i tam też zresztą mam serwer. Wcześniej miałem w kilku innych serwerowniach swoje strony i domeny jednak postanowiłem, że wszystko przeniosę na rodzimy rynek i powierzę utrzymanie moich stron i domen polskiej firmie. Jak się wkrótce okazało był to strzał w dziesiątkę ponieważ teraz doceniam co to znaczy wsparcie techniczne w naszym kraju.
Więc tak. Rozpocznijmy od wybrania odpowiedniej nazwy dla swojej strony czy bloga. Wchodzisz na stronę www.meghost.pl i tam masz już pole do podania przykładowej nazwy Twojej strony a system sam musi sprawdzić czy gdzieś na świecie nie istnieje czasem podana przez ciebie nazwa.
Kiedy wpiszemy nazwę i okażę się, że nie jest zajęta to wówczas przechodzimy do jej zakupu. Jednym z najważniejszych rzeczy, o których powienieneś pamiętać, aby uniknąć problemów przy instalacji strony to pamiętaj, aby przekierować domenę na Twój serwer.
Jeżeli masz serwer również na meghost to w polach dns przy zakupie domeny wpisz w pole 1dns: ns1.tld.pl a w pole 2 dns: ns2.tld.pl
Wtedy Twoja domena będzie automatycznie przekierowana na Twój serwer i dodanie Twojej świeżo zakupionej domeny do serwera nie sprawi Ci najmniejszego problemu.
UWAGA!
Jeżeli masz już domenę zakupioną u innego operatora domen to możesz ją również przekierować na serwer meghost używając ustawień tych samych dns-ów.
1dns: ns1.tld.pl a w pole 2 dns: ns2.tld.pl
KROK 2 – Podpinamy domenę pod serwer
Zanim rozpoczniemy podpinać domenę pod serwer to ważne, abyś wiedział, że domena, którą przekierowałeś zacznie być widziana przez serwer do 48 godzin w zależności od propagacji (zwykle od 15 minut ale czasami trwa to aż dwa dni).
Kiedy mamy już domenę spropagowaną czyli widoczną jako skierowaną na nowy serwer to przechodzimy do działania i podpięcia jej pod nasz serwer. Do pokazania jak dodaje się nową domenę używam screenów z mojego serwera, którego posiadam w firmie meghost.
Logujemy się do naszego panelu meghost wpisując webas.twojadomena.pl albo webas(numerserwera).meghost.pl
Kiedy jesteśmy już zalogowani pojawia nam się cały panel zarządzania i klikamy na zakładkę domeny:
Po przejściu na zakładkę domeny powinna pojawić się podstrona z widokiem wszystkich skierowanych na ten serwer domen.
Klikamy na „Nowa domena”:
Teraz pojawi się zakładka, na której musisz uzupełnić wszystkie niezbędne elementy, aby dodać nową domenę. Na screenie masz strzałkami oznaczone co krok po kroku powinieneś wypełnić, aby dodać nową domenę:
Jeżeli wszystko wypełniłeś poprawnie to po naciśnięciu „Zapisz formularz” powinna Ci się pokazać nowa domena na liście domen na głównej podstronie panelu.
Jeżeli mamy już domenę to musimy teraz zrobić sobie dostęp do tego, aby wgrać pliki do odpowiedniego katalogu, aby pod daną domeną widoczna była nasza nowa strona.
KROK 3 – Tworzymy dostęp FTP (poprzez niego wgramy pliki na serwer)
Będąc w tym samym panelu klikamy na zakładkę FTP i dodajemy nowe subkonto:
Następnie wypełniamy dane, które posłużą nam do logowania się do folderu, na który skopiujemy wcześniej pobrane pliki wordpressa. Pamiętaj, aby prawa plików ustawić na odczyt i zapis co dotyczy punktu 4 na poniższym screenie:
Następnym krokiem jaki musisz zrobić to pobrać sobie program za pomocą, którego połączysz się z folderem na Twoim serwerze i skopiujesz na niego pliki. Ja używam FileZilla. To świetny program i w dodatku bardzo intuicyjny. Tu masz link do pobrania: Program FileZilla – FTP.
Kiedy będziesz miał już zainstalowany to uruchamiasz i wypełniasz pola służące do połączenia z Twoim serwerem, czyli serwer, nazwa użytkownika i hasło. Te dwie ostatnie to tworzyłeś, natomiast w pole serwer wpisujesz: webas(numerserwera).meghost.pl tak jak na poniższym screenie:
Teraz, kiedy połączyłeś się już ze swoim serwerem po lewej stronie widzisz kolumnę w której wyszukaj plików pobranego i rozpakowanego pliku z wordpressem, a po prawej znajduje się kolumna z katalogami na naszym serwerze. Wyszukaj Twojej domeny i wejdź w jej katalog, a następnie do tego katalogu skopiuj wszystkie pliki znajdujące się po lewej stronie.
Gotowe. Mamy pliki na serwerze. Teraz musimy wrócić do panelu naszego serwera, aby stworzyć bazę danych dla naszej strony.
KROK 4 – Tworzymy bazę danych
W naszym panelu głównym klikamy w zakładkę „Bazy danych”
Następnie klikamy na „Nowa baza”
Teraz uzupełniamy wszystkie pola, które są wymagane do poprawnej konfiguracji bazy danych naszej strony:
Kiedy mamy to naciskamy „Zapisz formularz” i koniecznie zapisujemy plik, który został wygenerowany, abyśmy mieli dostęp do danych naszej bazy.
KROK 5 – Konfigurujemy plik „config”
Teraz kiedy mamy już stworzoną bazę danych dla naszej strony to musimy przejść do plików, które wrzuciliśmy na serwer i wyedytować plik wp-config.php czyli plik odpowiedzialny za konfigurację ustawień strony i połączenia z bazą (po wgraniu plików na serwer ten plik może nazywać się wp-config-sample.php – jeżeli tak jest to zmień jego nazwę na wp-config.php czyli usuń sample.
Przy edycji w odpowiednie pola wpisz dane z pliku konfiguracyjnego swojej bazy danych, a poniżej masz pola z długimi kodami zabezpieczającymi. Każda strona powinna mieć swoje unikalne kody. Możesz je zdobyć kopiując adres strony internetowej z tego pliku i skopiować je z przeglądarki kiedy się wygenerują nowe kody, a będziesz je widział w przeglądarce internetowej jak otworzysz skopiowany adres z tego pliku.
KROK 6 – Odpalamy www.domena.pl i instalujemy
Teraz kiedy wrzuciłeś wszystkie pliki i skonfigurowałeś je przejdź w przeglądarce do Twojego adresu internetowego i wpisz tam adres swojej strony www.twojadomena.pl. Powinna pokazać się strona instalacji Twojej nowej strony. Jeśli tak jest to wypełnij wszystkie pola, które tam są takie jak nazwa Twojej witryny, login i hasło. Jeśli natomiast nie pojawiła się strona to napisz w komentarzu poniżej tego wpisu, abyśmy mogli ustalić co się stało i pomóc Ci odpowiednio rozwiązać problem.
KROK 7 – Podziwiamy nasz nowy blog
Kiedy masz już zainstalowany swój Blog powinien on wyglądać mniej więcej tak:
Do panelu administracyjnego swojej strony logujesz się przez link: www.twojadomena.pl/wp-admin
Gratuluję! Od tej pory jesteś szczęśliwym posiadaczem dedykowanej platformy WordPress
DLACZEGO JA WYBRAŁEM COŚ INNEGO
Jak widzisz poradziłbym sobie z instalacją takiej własnej strony bez najmniejszych problemów co z resztą wielokrotnie czyniłem. W związku z tym, że trochę jestem leniem i zawszę chcę coś więcej niż mają inni, a przy tym więcej funkcjonalności to wolałem wybrać coś z czego będę bardziej zadowolony.
Istnieje kilka innych rozwiązań, które odpowiadają moim potrzebom, ale najbardziej moją uwagę przykuła strona ekspercka firmy Servaq.
Teraz dosłownie odpowiem na pytanie w tytule, czyli „Jak Założyć Bloga w Mniej Niż Cztery Minuty”.
Dobra strona, na której oprzesz Swój Biznes to dzisiaj podstawa. Pomyślałem sobie, że zanim ja to wgram i skonfiguruję stronę, zmodernizuję ją pod siebie, zanim dobiorę wtyczki, które będą niezbędne to minie masa czasu, a ja chciałem skupić się na tym co najważniejsze – czyli treści tej strony.
Tak na prawdę to wziąłem sobie przeliczyłem wszystko. Koszty i czas jaki będę musiał poświęcić na Tą instalację i wszystkie niezbędne rzeczy, aby się nauczyć i konfigurować moją stronę był tak duży, że nawet gdybym mógł to zrobić za darmo to zupełnie by mi się to nie opłacało.
Postanowiłem poszukać gotowych i dostępnych od zaraz rozwiązań blogowych w internecie.
Znalazłem stronę, która przykuła moją uwagę swoją funkcjonalnością. To co zobaczyłem od razu mnie zainteresowało. Były to podziały kafelkowe edycji stron i wpisów. Zaraz omówię je na screenach, aby pokazać Ci to niezwykłe narzędzie, na którym opieram dzisiaj Swój niejeden Biznes.
Oprócz tego, że strona posiada masę potrzebnych wtyczek (czym miło zostałem zaskoczony) i funkcjonalności to jeszcze wyposażona jest w wspomniany powyżej generator stron i wpisów.
Poniżej zobacz jak wygląda taki generator i jakie ma możliwości. Np. w screenie poniżej możesz sobie wybrać jak chcesz podzielić sobie dany fragment strony:
Następnie po wybraniu układu możesz wybrać spośród ponad 30 różnych modułów odpowiednią funkcję jaką chcesz użyć.
Budowa strony jest banalnie prosta, a funkcjonalność i jej możliwości przekraczają możliwości każdej dostępnej strony na rynku. Przypuszczam, że nawet gdybyś spróbował zakupić specjalnie przygotowaną stronę to byłby to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki temu generatorowi otrzymałem to co chciałem w minimalnej cenie.
Jeżeli chcesz dokładnie zobaczyć co potrafi taki generator to z pewnością w niedługim czasie napiszę post, w którym omówię wszystkie jego atuty i możliwości.
Kończąc ten temat mam nadzieję, że rozjaśniłem Ci dużo odnośnie postawienia pierwszego bloga, ale gdyby pojawiły Ci się pytania lub było coś jeszcze na co mógłbym ci odpowiedzieć to napisz w komentarzu, a z pewnością w możliwie najszybszym czasie odpowiem o ile będę potrafił.
Tymczasem pozdrawiam Cię serdecznie.