Jak korzystać z szablonu zestawienia finansowego
Skąd pomysł na napisanie takiego artykułu?
Pomyślałem, że skoro dostajesz ode mnie arkusz zestawienia finansowego zapisując się do mojego biuletynu to muszę Cię nauczyć z niego korzystać. Osobiście nie lubię jak coś jest dobre, a się z tego nie korzysta.
Ponieważ bez tego szablonu nie byłoby tej strony, nie byłoby moich biznesów i z dzisiejszej perspektywy wątpię czy w ogóle byłbym w stanie zbudować jakikolwiek dochodowy biznes.
Na początku mojej drogi do sukcesu pojawił się pewien człowiek o imieniu Krzysztof, który pokazał mi gdzie popełniam błąd w zarządzaniu własnymi finansami. Otóż na ów czas miałem bardzo dużo wspólnego z dwoma zwierzętami – harowałem jak wół, a wydawałem jak baran :)
Dosłownie. Gdybym nic nie zmienił w swoim życiu w tamtym czasie to dalej pomimo dobrych zarobków ciągle narzekałbym na brak pieniędzy. Już wtedy spotykałem ludzi, którzy ze sceny mówili „nie martwcie się co zrobicie jak będziecie zarabiać duże pieniądze – przecież torebki kosztują 3 tysiące”.
To pokazuje jak przeciętny Polak myśli. Ale nie ma się co dziwić. Szkoła uczy nas jak zostać dobrym pracownikiem etatowym, anie osobą, która dobrze gospodaruje swoimi pieniędzmi.
Stąd też jak pierwsze raz Krzysztof zrobił lekcję z edukacji finansowej i pokazał mi jak powinno się robić zestawienie finansowe to na drugi dzień ciężko pracowałem tworząc sobie szablon excela, który mi będzie liczył moje finanse i pilnował budżetu domowego. To co przeżyłem jak zobaczyłem, że w pierwszym sporządzonym zestawieniu zarobiłem ponad 10 tysięcy w ciągu jednego miesiąca to się bardzo ucieszyłem, ale jak byś widział moją minę kiedy zobaczyłem na tym samym zestawieniu, że wydałem ponad 11 tysięcy :)
Mało tego – na tym zestawieniu były tylko 3 wydatki powyżej 1 tysiąca zł. Reszta to drobnica. 3 razy próbowałem poprawić kalkulatorem excela, bo uważałem, że źle działa.
Z tego szablonu korzystam, aż po dzisiejszy dzień. Dlatego teraz chętnie pokażę Ci w jaki sposób powinieneś z niego korzystać, aby przyniósł Ci co najmniej takie efekty jak mi.
Na początek zobacz jak taki szablon wygląda:
Może skomplikowanie wygląda jak na pierwszy rzut oka, ale zaufaj mi jest bardzo intuicyjny. Te żółte pola są dla ciebie i służą do wypełniania. Pamiętaj też, że możesz sobie dowolnie modyfikować pola w szablonie, aby dopasować swoje źródła dochodów do szablonu.
Ja podzieliłem to tak, aby było dla mnie wygodne z racji tego, że dużo pieniędzy przychodzi do mnie niemal codziennie to najważniejszy punkt to pierwszy w tabelce po lewej, czyli Przychody dzienne – automatycznie. Tam suma dochodów dziennych sama się podlicza i uzupełnia w tabelce. Jeżeli natomiast posiadasz jakieś źródła dochodu, z których uzyskujesz dochód systematycznie, albo raz w miesiącu np. praca na etacie to wpisujesz kwoty indywidualnie takie jakie otrzymujesz.
Następnie uzupełniasz tabelkę „Przychody nieregularne”, czyli jeżeli zdarza Ci się uzyskiwać nieregularny dochód to jest to miejsce, w które możesz taki dochód wpisać.
Takim dochodem może być np. usługa naprawy komputera, bądź ktoś poprosił Cię o zawiezienie na lotnisko i wrzucił Ci 100 zł do kieszeni :)
Tabelka powyżej przedstawia to co najprzyjemniejsze w każdym budżecie domowym, czyli koszty :)
Wypełniasz sobie tą część bardzo staranie, aby nic nie pominąć. Ważne jest, abyś był ze sobą szczery i nic nie ukrywał sam przed sobą. Postaraj się, aby każda złotówka którą masz w ręku trafiła do tego szablonu.
W tabelce koszty widzisz też niebieskie wiersze. One wypełniają się automatycznie i są sumą kosztów ujętych w tabelce codziennych zakupów i kosztów związanych z tankowaniem samochodu. Ja akurat bardzo dużo jeżdżę więc taka tabelka w moim przypadku musiała być :)
Pamiętaj, że wypełniasz tylko żółte pola.
Ponadto w tej samej tabelce znajdują się fioletowe tabelki. Śmiem powiedzieć, że to najważniejszy element całej układanki związanej z własnymi finansami. Pokazują one ile pieniędzy powinieneś odłożyć w ciągu miesiąca i na co. To dzięki tym polom mogę cieszyć się z moich biznesów i dzisiaj dzielić się wiedzą, którą wdrożyłem w swoje życie.
Widzisz tam 5 filetowych pół:
- Długodystansowe oszczędności 10% – to są oszczędności jakie związane są grubszymi wydatkami takimi jak telewizor, pralka, samochód itp. (większość ludzi kupuje te rzeczy na raty i przez to dużo traci tylko dlatego, że nie może poczekać z ich kupnem)
- Wolność finansowa 10% – to oszczędności związane z Twoimi przyszłymi inwestycjami. Zawsze ze swoich dochodów 10% przeznaczasz na różnego rodzaju inwestycje w biznesy bądź tworzenie swojej przyszłości. To właśnie dzięki temu uświadomiłem sobie, że mam na narzędzia takie jak strona czy autoresponder tylko priorytety mi się nie zgadzały :)
- Darowizny i datki 5% – ważne jest, abyś zanim będziesz miał pieniądze umiał dzielić się kiedy ich nie masz. Powoduje to coś więcej niż tylko umiejętność dzielenia – to kształtowanie i rozwój Twojego charakteru – bardzo ważny element nie tylko w biznesie, ale również w życiu.
- Edukacja osobista 10% – ok 10% swoich dochodów przeznaczam na ciągłą edukację. Jeśli uważam, że już dużo wiem tzn., że coś jest ze mną nie tak i muszę szybko coś przeczytać lub wybrać się na jakieś szkolenie. Często sam korzystam z mentoringów ucząc się u innych specjalistów w branży sam na sam, bo to jeden z najlepszych sposobów na szybkie efekty.
- Konto zabawowe 10% – jeśli ciągle pracujesz to wypalasz się. Ze mną było podobnie. Słomiany zapał, brak chęci do pracy po pewnym czasie. To normalne rzeczy, które dotykają każdego człowieka. Wszyscy jesteśmy ludźmi i potrzebujemy trochę odpocząć a nawet poszaleć. Jednym słowem – zaspokoić ducha :)
Jak widzisz to 45% moich dochodów przeznaczałem na te rzeczy i robiłem to tak, aby zaraz jak tylko zarobię od razu je odłożyć, bo wiem, że gdybym czekał z tym do końca miesiąca to nigdy bym tego nie zrobił. Jeśli nauczysz się płacić sobie na początku miesiąca to wkrótce będziesz bardzo bogaty :)
Kiedy opanujesz już płacenie sobie z czym miałem największy problem – bo jak tu płacić sobie jeśli bez płacenia sobie ledwo starcza na życie :). Uwierz mi, że jeżeli najpierw odłożysz to później zaczniesz efektywniej pracować, aby zarobić na pozostałą część rachunków wiedząc, że w tym miesiącu musisz zarobić więcej. Mózg tak jakoś działa :)
Następną tabelką jest tabela kosztów rocznych, gdzie uwzględniasz np. ubezpieczenie samochodu, które płacisz tylko raz w ciągu roku.
Jeśli to wszystko będziesz już miał to na tabelce poniżej zobaczysz sumę Twoich przychodów, sumę kosztów i ile jesteś na plusie w danym miesiącu.
Ponadto tutaj przedstawiam Ci prawą część tabeli, na której masz tabelę wynagrodzenia dziennego. Za każdym razem jak ktoś zakupi u Ciebie jakiś produkt, bądź zarobisz jakieś pieniądze w ciągu dnia to właśnie wpisujesz w żółte pola w tej tabelce przy konkretnym dniu miesiąca. Arkusz automatycznie doda i policzy wszystko tak jak trzeba.
Jeśli chciałbyś taki szablon dla siebie i wiesz, że od dzisiejszego dnia będziesz go używał to przygotowałem dla Ciebie egzemplarz. Na razie go udostępniam osobom, które zapiszą się na mój biuletyn marketingu internetowego, na którym w mailach przesyłam bardzo ciekawe wskazówki, z którymi będzie ci o wiele łatwiej tworząc własny dochodowy biznes w sieci.
Poniżej możesz dołączyć do mojego biuletynu po czym dosłownie za kilka minut otrzymasz swój własny szablon, za pomocą którego zaczniesz zmieniać swoje finanse w złoto :)
Mam do Ciebie prośbę
Jeśli uznasz, że ten wpis jest dla Ciebie wartościowy proszę Cię o pozostawienie komentarza. Będzie to dla mnie wielką radością widzieć, że dzięki wiedzy, którą tu udostępniam osoba taka jak Ty może coś zmienić w swoim życiu :)