Inwestowanie w Nieruchomości
Niemal każdy z nas na jakimś etapie życia rozmyślał nad tym, czy inwestowanie w nieruchomości jest warte świeczki. Posiadanie domu, działki, lub mieszkania, daje spore poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, ale też wiąże się też z dużą odpowiedzialnością. Z cały czas zmieniającym się rynkiem, pewnie zastanawiasz się, czy nadal warto lokować kapitał w tej branży. W tym artykule postaram się zainteresować Cię tym tematem, oraz przekazać Ci podstawową wiedzę niezbędną do rozpoczęcia swojej działalności w sektorze real estate.
W co można zainwestować?
1. Zakup domu na własny użytek. To zazwyczaj pierwsze co przychodzi nam na myśl. Czy wiąże się to z zarabianiem? Jeśli odpowiednio to zaplanujesz, może Ci się udać. Po pierwsze, płacąc raty kredytu, inwestujesz w swoją własność, zamiast płacić za wynajem. Po drugie, jeśli utrzymasz dom w dobrym stanie, lub ulepszysz go, po spłacie rat możesz sprzedać go z zyskiem. To świetny czas na taką inwestycję, ponieważ wartość nieruchomości nadal rośnie. Gdy planujesz sprzedać dom, nie wkładaj w niego więcej, niż jesteś w stanie z niego wyciągnąć.
2. Zakup mieszkania pod wynajem. Jest to bardzo dobra opcja, jeśli chcesz czerpać regularny dochód ze swojej inwestycji. Na początku nie będzie on znaczący, jeśli kupujesz mieszkanie na kredyt. Gdy Twoja oferta będzie wyjątkowo atrakcyjna, może uda Ci się spłacić go szybciej. Po odliczeniu kosztów utrzymania, napraw, remontów, czynsz płacony przez lokatorów będzie stabilnym dochodem, który osiągniesz bez ciągłego wkładu pracy.
3. Zakup działki. Tego typu powierzchnie mają duży potencjał. Możesz zarabiać na dzierżawie, jeśli to działka rolna, lub trzymać działkę i sprzedać ją z zyskiem, a także rozwinąć ją i zabudować. Działkę możesz kupić również na raty, bez brania kredytu, np. przez firmę Treeneo, która oferuje program Agrofortis, umożliwiający zakup działek, rozpoczynający się w internecie, po zarejestrowaniu się. To bardzo wygodny i bezpieczny sposób zakupu działki.
4. Inwestycja w powierzchnie biurowe. Analogicznie do mieszkań pod wynajem, możesz nabyć nieruchomości przeznaczone do użytku kancelaryjnego, lub produkcyjnego i wynajmować lokal firmom, które chcą urządzić tam swoją siedzibę. Należy pamiętać o lokalizacji i dostępności budynku. Jeśli firma zatrudnia wielu pracowników, będzie chciała, by dojazd do budynku był łatwy. W zależności od tego, jakimi pieniędzmi dysponujesz, możesz nabyć kilka pomieszczeń, lub piętro w wieżowcu, a nawet cały kompleks biurowy. Jeśli to Cię interesuje, ale nie chcesz kupować, możesz zainwestować w REIT (patrz następny punkt).
Inwestycja w nieruchomości bez kupowania
Jest wiele sposobów na to, by zarobić w tej branży. Nie zawsze musi wiązać się to z kupowaniem nieruchomości. Poniżej przedstawiam Ci kilka przykładowych możliwości:
1. REIT (eng. Real Estate Investment Trust). REIT to fundusz inwestycyjny, czyli opcja, gdzie wielu inwestorów umieszcza swój kapitał w firmach, które zarabiają na nieruchomościach. Działa to odrobinę jak inwestowanie na giełdzie, a zarabia się na otrzymywaniu dywidendy. Więcej o dywidendzie i giełdzie dowiesz się (tutaj).
2. Podnajem, czyli wynajmowanie mieszkania od właściciela, w celu podnajmowania go innej osobie za wyższą cenę. Wymaga to oczywiście zgody osoby wynajmującej Ci mieszkanie. Sprawdź dokładnie umowę najmu przed jej zawarciem.
Oczywiście możliwości zarobku na nieruchomościach jest znacznie więcej, ale o tym kiedy indziej.
O czym trzeba pamiętać, gdy zdecydujesz się na zakup?
Nie zdziwisz się pewnie, jeśli powiem Ci, że inwestycje w nieruchomości mogą wiązać się z ryzykiem. Warto więc poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie i starannie zaplanować swoje działania. Jeśli kupujesz nieruchomość, sprawdź okolice, dowiedz się, czy są planowane jakieś inwestycje na tym terenie, ponieważ niektóre działania mogą drastycznie obniżyć wartość Twojego nabytku (np. mieszkanie w pobliżu fermy zwierząt futerkowych, oczyszczalni ścieków, lub cmentarza, nie należałoby do najprzyjemniejszych).
Pamiętaj również o tym, żeby nie wkładać pieniędzy w nieruchomość, jeśli nie podniesie to jej wartości, a koszty mogą się nie zwrócić. Co mam na myśli? Kosztowny remont, który poprawi jedynie walory estetyczne domu lub mieszkania nie zawsze jest najlepszym pomysłem, jeśli warunki mieszkalne są już na dobrym poziomie. Zastanów się, czy Ty jako osoba wynajmująca byłbyś w stanie zapłacić dużo wyższy czynsz tylko dlatego, że ściany mają świeży kolor?
Podsumowanie
Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, zanim podejmiesz decyzję. Przy dobrej strategii i wybraniu odpowiedniego sposobu inwestycji, będziesz w stanie powiększyć swój majątek, lub generować z nich stały dochód.
Mam ogromną nadzieję, że ten tekst zainteresował Cię tematem nieruchomości. Jeśli chcesz więcej takich materiałów na naszym blogu, zapraszam do komentowania i dzielenia się opinią. Nie zapomnij też zapisać się do Newslettera, żeby nie przegapić nowych informacji!