Czym jest giełda papierów wartościowych?

Podziel się ...
Share

Czym jest giełda papierów wartościowych?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak właściwie działa giełda i jak  inwestować? Najprawdopodobniej słyszałeś takie nazwiska jak Warren Buffet czy Benjamin Graham i chciałeś być jak oni. Owszem, osiągnęli oni przytłaczający sukces, zaczynając w bardzo młodym wieku, ale czy i Tobie mogłoby się udać? W tym artykule opowiem Ci, co powinieneś wiedzieć na samym początku, oraz przytoczę parę faktów.

Jak działa giełda?

Giełda jest miejscem, gdzie sprzedaje i kupuje się między innymi obligacje i akcje firm. Mówiąc w dużym uproszczeniu, płacisz, by stać się właścicielem części jakiejś firmy. Najpopularniejszą giełdą jest oczywiście New York Stock Exchange, która powstała w 1817r. W Polsce mamy Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, założoną w tym samym roku.

Znani inwestorzy

Jak wspomniałem wcześniej, Warren Buffet jest osobą, która zaczęła inwestować jako nastolatek. Dziś, ten 89 letni człowiek jest jedną z najbogatszych osób na świecie i posiada akcje wielu ogromnych korporacji (między innymi Coca Coli). Jak udało mu się osiągnąć tak ogromny sukces? Na pewno przyczyniła się do tego jego rozległa wiedza na temat ekonomii, którą zdobył na studiach, ucząc się między innymi od Benjamina Grahama, autora wielu książek o inwestowaniu. Ponadto, wypracowywał doświadczenie latami, budując swoje imperium. Każdy gdzieś zaczynał, a giełda to ogromny potencjał zarobkowy.

Jak zarabia się na giełdzie?

jak inwestować na giełdzie

Jest kilka różnych strategii, ale dwa główne sposoby zarabiania:

  1. Dywidenda – jest to pewna ustalona kwota wypłacana posiadaczowi akcji przez firmę w ramach wynagrodzenia za wniesione środki. Dywidenda może być wypłacana co miesiąc, parę miesięcy, lub co roku. Nie każda firma stosuje ten system.
  2. Sprzedaż akcji – zakupione akcje możesz sprzedać z zyskiem. To Ty decydujesz, kiedy sprzedasz swoje akcje, ale dobrym momentem może być ten, kiedy obserwujemy kurs i przewidujemy, że ceny niedługo spadną.

Dochód pasywny

Czy można generować dochód pasywny z inwestowania w akcje? Oczywiście! Jeśli kupujemy akcje nie po to, by je sprzedać, ale po to, by otrzymywać dywidendę, nie musimy nic więcej robić. Zarobione pieniądze można dalej inwestować i rozwijać swój potencjał.

Jak kupować akcje?

Akcje zakupione przez Ciebie są częścią Twojego portfela inwestycyjnego (czyli kolekcji posiadanych aktywów). Możesz budować go i zarządzać nim na różne sposoby.

  • Brokerzy – znajdź firmę oferującą usługi pośrednictwa w inwestycjach i zatrudnij brokera, który będzie organizował transakcje pomiędzy Tobą a sprzedającym. Jest to osoba wykwalifikowana do tego, by być Twoim doradcą. To oczywiście drogie rozwiązanie, ponieważ broker zarabia na pobieraniu prowizji od przeprowadzonych transakcji.
  • Firma – niektóre firmy sprzedają swoje akcje inwestorom bezpośrednio. Takie rozwiązanie będzie tańsze, ponieważ nie musimy płacić pośrednikowi za zorganizowanie transakcji.
  • Aplikacje – jeśli szukasz dobrego rozwiązania na początek, na pewno zainteresują Cię aplikacje do inwestowania. Przykładem takich aplikacji jest Stash, Robinhood, czy Acorns. Niektóre z nich nie pobierają prowizji.

Wybór opcji zależy od tego, ile jesteś gotów zainwestować i od Twojego doświadczenia.

Czy musisz płacić podatek?

Oczywiście, jak każdy uzyskany przychód, pieniądze zarobione na inwestowaniu są opodatkowane. Obecnie w Polsce podatek wynosi 19%, a rozliczmy się używając PIT-38.

Mam nadzieję, że artykuł pomógł Ci zrozumieć jak działa giełda. Daj mi znać, co o nim myślisz i zapraszam do sprawdzenia innych wpisów.


(Visited 543 times, 1 visits today)
Podziel się ...
Share

Skomentuj:

komentarzy

Author: Ted

Share This Post On
468 ad
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This