Dlaczego warto założyć firmę za granicą ?
Firma za granicą to możliwe ? Odpowiedź brzmi jak najbardziej TAK. Dzisiaj opowiem Ci o tym dlaczego warto założyć firmę za granicami naszego kraju.
Coraz częstszym zjawiskiem występującym wśród przedsiębiorców jest zarejestrowanie firmy za granicą Polski. Jest to spowodowane przede wszystkim niższą stawką podatków obowiązującą w innych krajach, oraz zwolnienie z płacenie ZUSU.
Krajami do których najczęściej Polacy przenoszą swoje firmy są:
- Wiela Brytania
- Estonia
- Czechy
Jak się okazuje rejestrowanie firmy za granicą nie jest wcale takie trudne jakby mogło się wydawać. Dlaczego ? Ponieważ możemy zrobić to przez internet, lub skorzystać z usług kancelarii, które załatwią wszystko za nas.
Co zrobić by zarejestrować firmę za granicą ?
Na początku musisz udowodnić, że tam mieszkasz by uniknąć podwójnego opodatkowania oraz problemów z podatkami. Chodzi tutaj o tzw. Rezydencję podatkową. Trzeba tutaj zaznaczyć, czym innym jest rezydencja podatkowa, a czym innym jest miejsce rejestracji działalności gospodarczej.
Jak to wygląda w Wielka Brytania
Założenie firmy zajmuje tam około 13 dni, w porównaniu z europejską średnią (32dni), jest to ekspresowe tempo.
Ubezpieczenie społeczne – sole trader (samozatrudnienie) płacą 2,8funta tygodniowo. Jeżeli przekraczają 8,1 tyś funtów zarobku płacą 9% od dochodu, a gdy dochód netto przekroczy 42,4 tyś funtów płacone jest 11%. W Polsce jest to 60% przeciętnego wynagrodzenia czyli 2859zł (na rok 2019). Dla początkującego przedsiębiorcy jest to kolosalna różnica. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę przy Wielkiej Brytanii jest kwota wolna od podatku, w Anglii wynosi ona 10,6tyś funtów w Polsce jest to, 3805zł. Przy obrocie 82 tyś funtów rocznie skorzystamy także z zwolnienia z podatku VAT w naszym rodzimym kraju wynosi to tylko 150tyś zł.
Estonia
W Estonii CIT, PIT i VAT wynoszą po 20%. W Estoniii Cit rozliczny jest tylko i wyłącznie po zakończeniu roku i podziału zysku w postaci dywidendy. Jeżeli zyski reinwestujemy nie zapłacimy podatku. Obowiązkowe składki wynoszą 33% zarobku (przychody – koszty uzyskania) 20% z tego jest ubezpieczeniem społecznym zas 13% ubezpieczeniem zdrowotnym. Minimalna składka to 386,1 euro. Dużo prawda? Nie prawda, te 386 euro płacimy co 3 miesiące.
Czechy
Osoby samozatrudnione muszą zarejestrować się w ciągu 30dni od uzyskania licencji, w Czeskim US (koszt 400eur), . VAT płacimy dopiero w momencie, kiedy nasz obrót przekroczy 1mln koron(120tyś zł) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wiele osób zakłada Czeską spółkę z o.o. założenie trwa około 2-4 tygodni. Kosztuje między 220-350eur. Natomiast kapitał zakładowy może wynieść tylko 1 koronę. Kwota wolna od podatku to ok. 4tyś. Zł. Obowiązkowa składka zdrowotna liczona jest jako 13,5% z połowy zysku z działalności, ale nie mniej niż 1823 korony miesięcznie, na odpowiednik ZUS płacimy 29,2% całego zysku, ale nie mniej niż 1972 korony miesięcznie.
Także jak możesz zauważyć w każdym kraju wygląda to inaczej, i trzeba się z tym nie zapoznać by nie mieć później problemów. Różnice między Polską a wymienionymi krajami są różne, to do którego kraju przeniesiesz swoją firmę zależy tylko od Ciebie.
Mam nadzieje że znalazłeś tutaj przydatne informację na temat przenoszenia firmy do innego kraju.
Nie zapomnij zapisać się do newslettera. Miłego dnia! Życzą Ted&Greg