Efekt Latte – jak planować swój budżet?

Podziel się ...
Share

Efekt Latte – jak planować swój budżet?

Zarabiasz całkiem nieźle, ale nigdy nie udaje Ci się odłożyć znacznej sumy, by móc ją przeznaczyć na inwestycje i dalsze pomnażanie kapitału? A może Twój budżet nie pozawala Ci na kupno wymarzonych wakacji? W tym wpisie dowiesz się, co to jest Efekt Latte (eng. The Latte Factor), czyli o powodzie, dla którego tracisz kontrolę nad swoimi finansami.

Czym jest Efekt Latte?

Efekt latte, to termin wymyślony przez amerykańskiego autora, Davida Bacha, który opisał go w książce The Latte Factor, wydanej w 2019 roku. Ale o co tu chodzi i co kawa ma wspólnego z planowaniem osobistego budżetu? Już wyjaśniam: chodzi o małe codzienne wydatki, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę, a jakie po pewnym czasie mogą dać sporą sumę pieniędzy. Bach używa kawy, kupowanej na mieście, w drogiej kawiarni, jako przykładu naszych codziennych nawyków, rujnujących domowy budżet. Jeśli często jesz na mieście, zamiast gotować posiłki w domu, palisz dużo papierosów, lub kupujesz przekąski na stacjach benzynowych, może pora przyjrzeć się temu, jak wydajesz pieniądze?

Wizualizacja

Usiądź na chwilę i pomyśl o takich drobnych przyjemnościach, które towarzyszą Ci na co dzień. Załóżmy, że codziennie przed pracą kupujesz sobie kawę na wynos w ulubionej kawiarni i płacisz za nią 24zł. To cena największej latte z podwójnym espresso i dodatkiem syropu. Po tygodniu, zakładając, że pracowałeś przez 5 dni, wydałeś 120zł. Po miesiącu, gdybyś odmówił sobie tej jednej kawy dziennie, miałbyś w kieszeni 480zł. Jeśli będziemy mnożyć dalej, uzbierają się z tego naprawdę spore pieniądze, a kawa to przecież nie jedyny niepotrzebny wydatek.

Co można z tym zrobić?

Zastanów się, czy posiadasz takie nawyki i czy z któregoś z nich mógłbyś zrezygnować, lub chociaż go ograniczyć. Za każdym razem, kiedy przyłapiesz się na tym, że chcesz kupić coś, czego tak naprawdę nie potrzebujesz, lub markowy przedmiot, odłóż te pieniądze na konto oszczędnościowe. Najlepiej zrób to od razu, bo jeśli odłożysz decyzję w czasie, pieniądze prawdopodobnie przeznaczysz na coś innego.

Co robić, gdy już oszczędzisz pieniądze?

Oczywiście, kiedy masz oszczędności, zawsze znajdzie się coś, na co możesz je przeznaczyć. Wymarzony samochód? Jasne! Wakacje za granicą? Oczywiście! A co, gdyby te pieniądze zainwestować? Na blogu pojawiły się już tematy związane z inwestycjami, więc serdecznie zapraszam do lektury, jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z nimi:

1. Inwestycja w złoto

2. Zakup Kryptowalut 

3. Inwestycja w nieruchomości 

4. Inwestycja na giełdzie papierów wartościowych

5. Giełda Forex 

To tylko niektóre z pomysłów na to, co możesz zrobić, by pomnożyć swój majątek. Pamiętaj jednak, żeby zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i nie inwestować w dziedziny, o których nie masz pojęcia. Niektóre z inwestycji wiążą się z wysokim ryzykiem, więc nie zapomnij o tym, kiedy będziesz lokował w nie swój kapitał.

Efekt Latte

Wracając do kawy

Czy rezygnacja z każdego „zbytecznego” wydatku na rzecz bliżej nieokreślonej przyszłości ma sens? Jeśli nie jesteś kompulsywnym konsumentem i raz na jakiś czas pozwolisz sobie na przeznaczenie pewnej sumy na przyjemności, to Twój budżet nie zawali się. Jednak odmówienie sobie spełnienia niektórych zachcianek może zdecydowanie poprawić jego stan i odkryjesz możliwość oszczędności tam, gdzie nigdy wcześniej jej nie szukałeś. Moja rada, to znaleźć złoty środek i nie dać się zwariować.


(Visited 290 times, 1 visits today)
Podziel się ...
Share

Skomentuj:

komentarzy

Author: Ted

Share This Post On
468 ad
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
Share This